" GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE" SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA YÜRÜYÜŞÜ

103 yıl önce “ Sarıkamış Harekatı ” sırasında tek kurşun atmadan ve tek kurşun yemeden ruhlarını karlı dağlarda teslim ederek şahadet mertebesine erişen şehitlerimizi bugün 81 ilde yapılan anma programları ile eş zamanlı olarak yad ettik.

7 OCAK 2018 / ARTVİN GHSİM
" GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE" 


103 yıl önce “ Sarıkamış Harekatı ” sırasında tek kurşun atmadan ve tek kurşun yemeden ruhlarını karlı dağlarda teslim ederek şahadet mertebesine erişen şehitlerimizi bugün 81 ilde yapılan anma programları ile eş zamanlı olarak yad ettik.

İlimizde, Artvin Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü tarafından " GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE" adlı, Sarıkamış Şehitlerini Anma programı düzenlendi.

Anma programı, Artvin Gençlik Merkezi’ nin Valilik Önünde üzerinde Türk Bayrağı bulunan Atkı – Bere dağıtımıyla başladı.
Artvin Valilik Binası önünde bir araya gelen yaklaşık üç bin  vatandaşımız, Türk Bayrağı ile Cumhuriyet Caddesi, Halkevi Caddesi’ ni takip ederek Kolorta mevkisinde bulunan Garnizon Şehitliğine kadar anma yürüyüşü gerçekleştirdi.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne ; Artvin Valisi Sayın Ömer DOĞANAY, Artvin Belediye Başkanı Mehmet KOCATEPE, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman ÇERÇi, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin TİLKİ, Başsavcı Sedat ÇELİK, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin YETİM, Kurum amirleri, Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Garnizon Şehitliği önünde düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim; “103. Yılında Sarıkamış; "Gençlik Şühedanın İzinde" sloganıyla düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne katılarak, vatan savunması için şehit düşen atalarının ayak izlerine ayak basanlar, kalpleri vatan sevgisiyle atan milletimizin çok kıymetli evlatları, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

103 yıl önce Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen ecdadımızı anmak ve onların kuşandığı vatan sevgisiyle kuşandığımızı dosta, düşmana bir kez daha duyurmak için bir araya geldik.

22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken kara kışa yenik düştü. İslam âleminin ümidi olduklarının bilinciyle cepheye giden, tarihe her daim kahramanlıklarıyla nam salmış Türk askeri için şehitlik mertebesinden başka varacak daha yüce bir makam yoktu. Bazı kaynaklara göre 90 bin, bazı kaynaklara göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, yetersiz kıyafet ve açlığa yenilmişti.
Sarıkamış’ta hayallerini, umutlarını, istikballerini kalbine gömerek toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Bu millet onlara minnettardır. Ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.

Erzurum’daki 9. Kolordu Komutanlığı ile Sarıkamış’taki subayların Allah-u Ekber Dağları’ndaki sessiz anma törenleri, 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde başta gençler olmak üzere kamuoyuna mal edildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde 7 Ocak 2018 Pazar günü yani bugün; ecdadımızın göstermiş olduğu fedakârlıklardan yola çıkarak, gençlerimize tarih bilincini kazandırmak, vatan sevgisini aşılamak, milli benlik duygusunu güçlendirmek, vatan savunması uğrunda çekilen sıkıntıları anlamak ve hatırlamak amacıyla,"Gençlik Şühedanın İzinde" sloganıyla düzenlenen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” Sarıkamış başta olmak üzere tüm Türkiye’de binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı 7 den 70’e toplumun tüm kesimlerinin gösterdiği tepki ve kahramanlık, yapılan bu ve benzeri anma törenlerinin ne kadar isabetli ve ne kadar gerekli olduğunu bize göstermiştir.

Bu törenlerde atalarımızın vatan ve millet tehlikeye düştüğünde yaptıkları, yapabildikleri tekrar tekrar hatırlanarak hafızalarımıza ve gönüllerimize kazınmıştır. İşte bu yüzdendir ki vatan ve milletimize saldırı olduğunda tereddüt etmeden bu ülkenin her bir vatanperver evladı kahramana dönüşmektedir.

Bugün ‘Sarıkamış Ruhu’nun ülke genelinde canlılığını sürdürmesi ve manevi ikliminin toplumun tüm bireyleri tarafından hissedilmesi için 81 ilimizde aynı saatte ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ düzenlenmektedir. Başka bir ifadeyle bugün canını bu uğurda ortaya koyan kahraman ecdadımızdan, yeniden ve bir kez daha kahraman olmanın şehit olmanın, gazi olmanın, vatan ve millete siper olmanın yollarını öğreniyoruz.

Artvin’imizde 103 yıl önce toprağa düşen şehitlerini anmak için yollara düşenler, “Şartlar ne olursa olsun ecdadımızın düştüğü yol, peşlerine düşeceğimiz yoldur…” deme azim ve kararlılığını gösterenler, Milli ve manevi değerler söz konusu olduğunda gündelik hayat meşgalelerini bir kenara bırakarak zaman ve mekân sınırlarını zorlayıp koşanlar, Ülke genelinde ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ çağrısına Artvin’den en güçlü şekilde ses verdiğiniz, Sarıkamış Harekâtı’nın 103. Yıl dönümünde, ecdadının şanlı duruşuna yakışır bir anma programına imza attığınız için en derin saygı ve minnet duygularımla teşekkürlerimi arz ediyorum." dedi.

Artvin Valisi Sayın Ömer DOĞANAY, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarında şunları söyledi. ” Başta Sarıkamış Harekatı olmak üzere vatan uğrunda şehit düşen tüm şehitlerimize Allah’ tan rahmet diliyorum. Bu programa katılmaktan onur duydum. Bu güzel organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğüne teşekkür ediyorum”

Programda Sarıkamış hakaretinin askeri tarihi anlatan konuşmayı 25. Hudut Tugay Komutan yardımcılığı adına Üsteğmen Murat ŞİMŞEK yaptı.

Konuşmaların ardından Artvin Gençlik Merkezi üye gençlerinden Tolga ALTUNTAŞ, BEN ANADOLUYUM adlı şiiri okudu, ardından şehit babası Rıza Polat “KURTARDIK ” adlı duygu yüklü şiiri okudu. Daha sonra günün anısına Türk Bayrağı Artvin Valisi Sayın Ömer DOĞANAY’ a takdim edildi. Anma programı protokol üyelerinin Garnizon Şehitliğini ziyareti ve aziz şehitlerimize yapılan dualarla sona erdi.