HALK OYUNLARI GENÇLER TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu 2018 faaliyet programında yer alan Halk Oyunları Gençler Türkiye Şampiyonası Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

15 TEMMUZ 2018 / ARTVİNGHSİM
ARTVİN HALK OYUNLARI TÜRKİYE ŞAMPİYONASINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu 2018 faaliyet programında yer alan Halk Oyunları Gençler Türkiye Şampiyonası Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

13-15 Temmuz tarihlerinde Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan  Halk Oyunları Gençler Türkiye Şampiyonası' na  Adana, Aydın, Burdur, Bursa, Diyarbakır, Hakkâri, Edirne, İstanbul, Gaziantep, Zonguldak, Kars, İzmir, Çorum, Erzurum, Kütahya, Ordu, Trabzon, Kilis, Isparta ve Artvin’in de olmak üzere 21 ilden 25 ekip katıldı.

Şampiyona Geleneksel Düzenlemeli ve Geleneksel Düzenlemesiz dallarında yapıldı ve iki gün sürdü.

Artvin Valisi Sayın Ömer Doğanay, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Artvin’in halk oyunlarının başkenti olduğunu söyledi.

Doğanay,” Bir milleti yok etmek için düşmanın yaptığı ilk şeylerden birisi de kültürlerini yok etmektir. İnşallah biz ne kültürümüzden ne inancımızdan ne çalışmaktan ne de oynamaktan vazgeçmeyeceğiz.

Hep beraber daha ileriye daha güzele gideceğiz. Biz hep beraber Anadoluyuz hep beraber Anadolu kalacak ve bu coğrafya kazanacak diyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.

İki gün boyunca sürecek yarışmalarda hak edenin kazanmasını arzuluyorum. Tüm ekiplerimize başarılar dilerim” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe açılış töreninde yaptığı konuşmada Artvin’in halk oyunlarının kalbi olduğunu ve 23 yıl sonra aşıkla maşukun 23 yıl sonra yeniden bir araya geldiğini söyledi.

Kocatepe;” Burası doğanın halk oyunlarının kalbi Burada belediye olarak Halk oyunları Türkiye Şampiyonasını talep ederken en büyük gücümüz Artvin' in halk oyunlarındaki mazisi heyecanı ve kültürüydü. Federasyonumuza çok teşekkür ediyorum aşıkla maşuku 23 yıl sonra buluşturdular. Ülkemizin her rengini şehrimizde bir araya getirmek için bizim için mutluluk oldu. Bugün 14 Temmuz bize bugün bu coşkuyu yaşatan şehitlerimize Allah' dan rahmet gazilerimize uzun ömürler diliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu başkanı Suat Aksu ise “Bugün burada sistem gereği bir yarışma olacak ama bunlar kesinlikle kültürümüz içerisinde bir yarışma olduğu varlığını uyandırmasın. Halk oyunları kültürümüzü ülkemizin her bölgesine yaymanın ve yaşatmanın gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.


Geleneksel Düzenlemeli Dalda dereceye giren ekipler;

1. Artvin Anadolu Lisesi G.S.K
2. İzmir Bayraklı Belediyesi G.S.K
3. İstanbul Beşiktaş Belediyesi Oyun G.S.K
4. Zonguldak Nesil Halk Oyunları G.S.K

Geleneksel Düzenlemesiz Dalda dereceye giren ekipler;

1. Erzurum Kültür Turizm G.S.K.
2. Hakkari Colemerk G.S.K. 
3 Diyarbakır Kayapınar H.E.M G.S.K
4. Kilis H.E.M Gönüllüler S.K

Dereceye giren ekiplere kupa, madalya ve ödülleri protokol tarafından verildi.