2018 AMATÖR SPOR HAFTASI KAPANIŞ TÖRENİ

8 – 14 Ekim 2018 Amatör Spor Haftası Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından her yaştan insanın spor yapabileceği şekilde düzenli fiziksel aktivitelerin oluşturulmasını özendirmek ve yeni bireylerin spora kazandırılması için farkındalık oluşturmak amacıyla ortaklaşa düzenlenen ''Amatör Spor Haftası'' Kapanış Töreni, Kültür Sokağında yapılan organizasyonla gerçekleşti.

15 EKİM 2018 / ARTVİN GHSİM
8 – 14 Ekim 2018 Amatör Spor Haftası Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından her yaştan insanın spor yapabileceği şekilde düzenli fiziksel aktivitelerin oluşturulmasını özendirmek ve yeni bireylerin spora kazandırılması için farkındalık oluşturmak amacıyla ortaklaşa düzenlenen ''Amatör Spor Haftası'' Kapanış Töreni, Kültür Sokağında yapılan organizasyonla gerçekleşti.

Kapanış Tören, Hastane Kavşağı’ ndan Kültür Sokağı’ na yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Bahattin YETİM yaptığı açılış konuşmasında “Ülkemizde son dönemlerde insanlarımız sağlıklı kalması için yoğun bir mücadele veriliyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sigaradan sonra en büyük sorunlarında biri obezite. Bunu da yaşam boyu amatörce de olsa spor yapmakla alt edebileceğimizi hepimiz biliyoruz. Bu anlamda devlet kurumlarımız değişik vesilelerle de olsa programlar düzenliyorlar. Amatör Spor Haftası da onlardan bir tanesi. Gelişmekte olan ülkeler ve gelişmemiş ülkelerde spor denince akla seyirci geliyor. Aslında olması gereken, bizim ulaşmak istediğimiz seyirci olarak değil insanların sahanın içerisinde olması. 2013 yılından itibaren Ekim ayının ikinci haftası Amatör Spor Haftası olarak kutlanıyor. Bir farkındalık oluşturmak, insanları spora teşvik etmek, spor kuruluşlarını tanıtmak için yapılan bir çalışma. 15 ekim tarihinde yapmamızın sebebi Sayın Valimiz’ in yoğun programı olması ve kendisinin de bu törene katılmak istemeleriydi. Katılımlarınızdan dolayı başta Sayın Valimize, Kurum amirlerimize, sevgili gençlere çok teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum” dedi.

Vali Doğanay, toplumun her kesiminin çeşitli spor aktiviteleri yapmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, “ Spor, insan sağlığı açısından büyük önem arz ediyor. Sağlıklı ve zinde yaşamak istiyorsak sporla iç içe olmalıyız. Hepimizin spor yapmaya ihtiyacı var. “ dedi. 
Spor Genel Müdürlüğü tarafından Amatör Spor Kulüplerine dağıtılmak üzere 2018 yılı içerisinde toplam 485 bin lira gönderildiğini belirten Doğanay, “ Bugün de gönderilen 170 bin lirayı Amatör Spor Kulüplerimizin hesaplarına aktardık. Hayırlı ve uğurlu olsun. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Amatör Spor haftasını kapattık ama spor devam ediyor.” diye konuştu.

Program 2018 Amatör Spor Haftası Kapsamında Yapılan Müsabakalarda ve 2018 Yılı içerisinde başarı elde etmiş sporcularımıza ödül töreni ve plaket takdimi ile devam etti.

2018 yılı içerisinde başarı elde eden sporcularımız; Gençler Greko- Romen Güreş Dünya Şampiyonası üçüncüsü Erkan ERGEN, 16. Kurum ve Kuruluşlar Arası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası dördüncüsü olan ve Süper Lig’ e yükselme sevinci yaşayan Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Spor Kulübü başkanı Alim ÇELİK, Türkiye 3.’ sü olarak milli takıma seçilen, Makedonya’ da düzenlenen Atletizm Avrupa Şampiyonası’ nda ülkemizi temsil eden Milli Sporcumuz Ebru UZUN, Masa Tenisi branşında Özel Olimpiyatlara davet edilerek ilimizi ve ülkemizi temsil eden Ümran AKIN, Analig Türkiye üçüncüsü Artvin İl Müdürlüğü Hentbol Takımı, Analig atletizm branşında 100 m. Kızlar kategorisinde Türkiye ikincisi olan Edanur CİHAN İl Genel Meclis Başkanı Hasan DİLBEROĞLU’ ndan plaketlerini aldılar.

2018 Amatör Spor Haftası Kapsamında yapılan Güreş, Kort Tenisi 8 Yaş Turnuvası Takım Şampiyonası ve Atletizm branşlarında birincilik elde eden sporcularımıza İl Emniyet Müdürümüz Mehmet SELVİ madalyalarını takdim etti.

Program Spor Genel Müdürlüğü tarafından Amatör Spor Kulüplerine dağıtılmak üzere gönderilen nakdi yardım çeklerinin Sayın Valimiz Ömer DOĞANAY tarafından Artvin’ de faaliyet gösteren 18 Amatör Spor Kulübü temsilcilerine takdim etmeleriyle sona erdi.

2018 Amatör Spor Haftası Kapanış Törenine Artvin Valisi Sayın Ömer DOĞANAY, Vali Yardımcısı İdris AKÇA İl Emniyet Müdürü Mehmet SELVİ, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Bahtiyar YILMAZ, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan DİLBEROĞLU, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat CAVUNT, Gençlik ve Spor İl Müdürü Bahattin YETİM, İl Ticaret Müdürü Bilal TAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil KAHVECİ, İl Sağlık Müdürü İrfan AKALIN, PTT Başmüdürü Gönül KOCAMAN kurum amirleri gençler ve vatandaşlar katıldı.