VEFAKAR GENÇLİK FEDAKAR ECDADINI UNUTMADI

102 yıl önce Sarıkamış Harekatı sırasında tek kurşun atmadan ve tek kurşun yemeden ruhlarını karlı dağlarda teslim ederek şahadet mertebesine erişen şehitlerimizi bugün tüm Türkiye'de eş zamanlı olarak yad ettik.

9 OCAK 2017 / ARTVİN GHSİM
HABERİNFOTOĞRAFLARI
VEFAKAR GENÇLİK FEDAKAR ECDADINI UNUTMADI - 102. YILDA SARIKAMIŞ
102 yıl önce Sarıkamış Harekatı sırasında tek kurşun atmadan ve tek kurşun yemeden ruhlarını karlı dağlarda teslim ederek şahadet mertebesine erişen şehitlerimizi bugün tüm Türkiye'de eş zamanlı olarak yad ettik.

İlimizde, Artvin Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü tarafından Vefakar Gençlik Fedakar Ecdadını Unutmayacak adlı " Sarıkamış Şehitlerini Anma" programı düzenlendi.

Artvin Valilik Binası önünde bir araya gelen üç bin den fazla kişi, Türk Bayrağı ile Cumhuriyet Caddesi Halkevi Caddesini takip ederek Kolorta mevkisinde Bulunan Garnizon Şehitliğine kadar anma yürüyüşü gerçekleştirdi.

Sarıkamış Şehitlerini Anma programına, Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşgun, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Kılıç, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, Stk il temsilcileri ve üç bine yakın vatandaş katıldı.

Garnizon Şehitliği önünde düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim; 102. Yılında Sarıkamış; Vefakâr Gençlik Fedakâr Ecdadını Unutmayacak’ sloganıyla düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne katılarak, vatan savunması için şehit düşen atalarının ayak izlerine ayak basanlar, kalpleri vatan sevgisiyle atan milletimizin çok kıymetli evlatları, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

102 yıl önce Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen ecdadımızı anmak ve onların kuşandığı vatan sevgisiyle kuşandığımızı tüm dünyaya duyurmak için bir araya geldik.

22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken kara kışa yenik düştü. İslam âleminin ümidi olduklarının bilinciyle cepheye giden, tarihe her daim kahramanlıklarıyla nam salmış Türk askeri için şehitlik mertebesinden başka varacak daha yüce bir makam yoktu. Bazı kaynaklara göre 90 bin, bazı kaynaklara göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, yetersiz kıyafet ve açlığa yenilmişti.

Sarıkamış’ta hayallerini, umutlarını, istikballerini kalbine gömerek toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Bu millet onlara minnettardır. Ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.

Erzurum’daki 9. Kolordu Komutanlığı ile Sarıkamış’taki subayların Allahuekber Dağları’ndaki sessiz anma törenleri, 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde başta gençler olmak üzere kamuoyuna mal edildi. Anma törenleri artık Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce gencin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde 8 Ocak 2017 Pazar günü yani bugün; ecdadımızın göstermiş olduğu fedakârlıklardan yola çıkarak, gençlerimize tarih bilincini kazandırmak, vatan sevgisini aşılamak, milli benlik duygusunu güçlendirmek, vatan savunması uğrunda çekilen sıkıntıları anlamak ve hatırlamak amacıyla, "Vefakâr Gençlik Fedakâr Ecdadını Unutmayacak’ sloganıyla düzenlenen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” Sarıkamış başta olmak üzere tüm Türkiye’de binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz Temmuz ayında yaşanan hain darbe girişimine karşı 7 den 70’e toplumun tüm kesimlerinin gösterdiği duruş ve kahramanlık, yapılan bu ve benzeri anma törenlerinin ne kadar isabetli ve ne kadar gerekli olduğunu bize göstermiştir. 
Bu törenlerde atalarımızın vatan ve millet tehlikeye düştüğünde yaptıkları, yapabildikleri tekrar tekrar hatırlanarak hafızalarımıza ve gönüllerimize kazınmıştır. İşte bu yüzdendir ki vatan ve milletimize saldırı olduğunda tereddüt etmeden bu ülkenin her bir vatanperver evladı kahramana dönüşmektedir.

Bugün ‘Sarıkamış Ruhu’nun ülke genelinde canlılığını sürdürmesi ve manevi ikliminin toplumun tüm bireyleri tarafından hissedilmesi için 81 ilimizde aynı saatte ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ düzenlenmektedir. Başka bir ifadeyle bugün canını bu uğurda ortaya koyan kahraman ecdadımızdan, yeniden ve bir kez daha kahraman olmanın şehit olmanın, gazi olmanın, vatan ve millete siper olmanın yollarını öğreniyoruz.
Artvin’imizde 102 yıl önce toprağa düşen şehitlerini anmak için yollara düşenler, “Şartlar ne olursa olsun ecdadımızın düştüğü yol, peşlerine düşeceğimiz yoldur…” deme azim ve kararlılığında olanlar, Milli ve manevi değerler söz konusu olduğunda gündelik hayat meşgalelerini bir kenara bırakarak zaman ve mekân sınırlarını zorlayıp koşanlar, Ülke genelinde ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ çağrısına Artvin’den en güçlü şekilde ses verdiğiniz, Sarıkamış Harekâtı’nın 102. Yıl dönümünde, ecdadının şanlı duruşuna yakışır bir anma programına imza attığınız için en derin saygı ve minnet duygularımla teşekkürlerimi arz ediyorum." diye sözlerini sonlandırdı.

Programda Sarıkamış hakaretinin askeri tarihi anlatan konuşmayı 1. Tugay Hudut Komutanlığı adına P. Yüzbaşı Musa Kızılbuğa yaptı.
Konuşmaların ardından Artvin Gençlik Merkezi üye gençlerinden Yunus Emre Altun, Sarıkamış Destanı adlı şiiri okudu ardından şehit babası Rıza Polat şiir okudu Daha sonra günün anısına Türk Bayrağı Vali adına, Vali Yardımcısı Önder Çoşgun'a takdim edildi. Ardından protokol üyeleri Garnizon Şehitliği'ni ziyaret ederek karanfil bıraktılar. Ardından Gençlik Merkezi tarafından okutulan 80 hatim duası yapıldı.