ARTVİN'DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI FENER ALAYI COŞKUSU

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen fener alayına Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak kurum personelimiz, sporcularımız ve gençlerimizin taşımış olduğu dev Türk Bayrağımızla katıldık. 

Artvin Valiliği ile Artvin Belediyesi'nin organize ettiği “Fener Alayı” etkinliği vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti.
Artvin Belediye Başkanlığı önünde toplanan yüzlerce vatandaş ellerinde Türk Bayrakları ve meşaleleri ile birlikte Cumhuriyet Caddesi, Halitpaşa Meydanı ve İnönü Caddesini takip eden yürüyüş Milli İrade Meydanı’nda sona buldu.

Vali Doruk,  burada yaptığı konuşmasında, bin bir emekle kurulan Cumhuriyetimizin 97’nci yıl dönümünü kutlamanın gururunu hep birlikte yaşadıklarını söyledi. 
 Aziz milletimiz, tarih boyunca istiklal ve istikbaline kast eden tüm saldırıları dünyada eşi görülmemiş mücadelelerle bertaraf ettiğini ifade eden Vali Doruk, şunları söyledi:
    “Canından aziz bildiği vatanı ve bayrağı uğrunda nice şanlı zaferlere imza atmıştır. Malazgirt’te, Kut’ül-Amare’de, Çanakkale’de ve 15 Temmuz’da kazandığımız zaferler bunun en açık ispatıdır. Kahraman ecdadımızın cansiperane mücadelesi sonucu cumhuriyetle taçlandırdığımız istiklal harbi de bu zaferlerden birisidir. İlkelerimizden ödün vermeden bağımsız bir topluluk olarak hayatımızı sürdürmek milletçe kadim şiarımızdır. Doğduğundan beridir istiklale âşık olan böylesine onurlu bir milletin mensubu olmakla ne kadar iftihar etsek azdır. Bugün, bin bir emekle kurulan Cumhuriyetimizin 97’inci yıl dönümünü kutlamanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyet, bu topraklardaki bin yıllık varlığımızın yeni bir heyecanla teyididir. Bizlere esaret boyunduruğu vurmak isteyen yedi düvele karşı sapasağlam ayakta olduğumuzun haykırışımızın adıdır. Cumhuriyet, bu coğrafyada bin yıldır olduğu gibi bundan sonrada ilelebet hür bir şekilde hüküm süreceğimizin tüm dünyaya ilanıdır. Türk milleti, her türlü zorluğa göğüs gererek kurduğu yeni devletiyle kadim varlığını ebedileştirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, 97 yıldır yaşattığımız ve inşallah uzun asırlar boyu yaşatacağımız son devletimizdir. Necip milletimizin destansı bir bağımsızlık zaferi kazanarak bizlere bıraktığı bu en değerli emaneti baki kılmak asli görevimizdir. Cennet vatanımızı 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaştırmak için hiç durmadan çalışacağız. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin 97’inci kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum. Başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kanlarıyla suladıkları bu eşsiz coğrafyayı bizlere mukaddes bir vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.” diye konuştu.

Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe ve maske takma kuralına riayet edilerek gerçekleştirilen Fener Alayı etkinliğine Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Kılınç, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.